Penye Uzun Etek

Büşra bu eteği bir iki sene önce ZARA’dan almıştı. Uzun, beli büzgülü etekleri ben de çok sevdiğimden bu eteği de çok beğenmiştim. Bir süredir kendim için bunun gibi bir etek dikmek istiyordum. Bu eteği çok sevmemenin diğer bir nedeni de belinin üst kenarında büzgülerden dolayı fırfırların oluşması :) Pek beğenmediğim bir detayı ise lastiklerinin üstte görünür olması.. Kendi eteğime yapmamakla birlikte bu eteğin ceplerini de çok sevdim.

İşte bu etekten esinlenerek kendim için diktiğim etek böyle bir şey oldu:

Lastikleri içeri aldım. Benimkinin de fırfır detayları hiç fena olmadı.

Şimdi hemen bu eteği nasıl yaptığıma geçiyorum.

Malzemeler:

1. Penye kumaş (bu kumaşı penye dikmeyi öğrenmek amacıyla pazardan 5 tl’ya almıştım.)

2. 1,5 cm genişliğinde lastik

3. Jarse İğnesi

4. Dikiş ipi

5. Makas, toplu iğne, cetvel

6. Sürfile ayağı

Kesilecek Parçalar:

2 adet 80 cm * 115 cm ebatlarında penye kumaş

Yapılışı:

1. Eteğin hiçbir özel kalıbı yok; yalnızca iki adet dikdörtgen parçadan oluşuyor. Bunun için kumaşı fazla esnetmemeye çalışarak 80 cm * 115 cm boyutlarında iki parça kestim.

2. Bu parçaları yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste yerleştirerek uzun kenarlarını iğneledim. Dikiş uzunluğunu 3’e ayarlayarak, 14 (2045 90/14) numara jarse iğnesi ve düz dikiş ile bu iki parçayı birbirine diktim. Dikiş payı 1 cm.

3. Daha sonra Sürfile ayağını makineme yerleştirerek henüz diktiğim bu kenarları sürfile yaptım. Sürfile ayağının nasıl kullanıldığı ve makine ayarları için daha önce yazdığım yazıya bakabilirsiniz.

Sürfile Ayağı 1

Sürfile

4. Ardından üst kenardan 8 cm’yi toplu iğneler ve sonrasında bol teyel ile işaretledim (hem ön hem da arka iki parçayı birden.) Üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi kumaşı keserken oldukça dikkat etmeme rağmen ön ve arka parçaların uzunlukları birbirinden biraz farklı olmuş. Eğer sizin de öyle olursa bu aşamada keserek eşitleyebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi bu işlemi daha sonraya bırakabilirsiniz. Veya sizi rahatsız etmeyecekse hiç kesmeyebilirsiniz, çünkü bu kısım içeride kalacak. Fakat eğer kesmeyecekseniz benim yaptığım gibi 8 cm’i daha kısa kenar üzerinde işaretleyebilir ve bol teyel alarak bu işaretin diğer kısma geçmesini sağlayabilirsiniz.

5. Daha sonra iki parçayı birbirinden ayırmak için bol teyelleri kesin.

6. Bol teyelleri başlangıç noktası kabul ederek üstteki fotoğrafta gördüğünüz uzaklıkları tebeşir ya da çizgi taşı yardımıyla eteğin çevresi boyunca işaretleyin. 1,9 cm genişliğindeki kısımlara daha sonra lastik geçireceğiz.

7. Bu aşamada ben kumaşın kenarlarını sürfile yaptım. Daha sonra işaretlemiş olduğum parçayı bol teyellerin hizasından içe katlayarak iğneledim ve çizgi taşıyla çizdiğim  bütün çizgilerin üzerinden diktim.

Dikerken ilk sırada (1,5 cm) değil fakat diğer bütün sıralarda kenar dikişlerine yakın ve yaklaşık olarak 2 cm olacak şekilde bir kısmı dikmeden bıraktım.

8. Önce üst sıraya (1,9 cm’lik kısma) ardından alttaki (2. 1,9 cm’lik kısma) sıraya belime göre önceden kestiğim lastikleri geçirdim. Bunun için bir süre önce keşfettiğim Singer Lastik Geçirici’yi kullandım.

Lastiğin bir ucunu lastik geçiricinin açık olan ucuna yerleştirerek küçük halkayı itip lastiği dişler arasında sıkıştırıyorsunuz. Sevimli küçük bir alet.

Sonra kolaylıkla lastiği yerine geçirebilirsiniz.

Belin en son hali:

9. Daha sonra alt kenarı 2 cm ve ardından tekrar 2 cm içe kıvırarak içte kalan kenara yakın diktim. Aslında toplam 2 cm (1+1) kıvırma payı ekleyerek hesaplamıştım en baştaki ölçüleri fakat eteği denediğimde bu pay az kaldı. Kesmek istemediğimden 2 cm kıvırmaya razı oldum :) Hiç de fena olmadı.

Fazla ipleri bağlayıp kestim. Ardından eteği ütüledim.

Bu reklamlar hakkında

Penye Uzun Etek” üzerine 11 yorum

    • Hosgeldiniz Mujgan Hanim.. Ben o ayagi Kadikoy Singer’den satin almistim. Singer kullaniyorsaniz Singer Bayilerinden, farkli bir marka dikis makinesi kullaniyorsaniz makine ureticinizin bayilerinden temin edebilirsiniz. Buyuk ihtimalle diger markalar da benzer ayaklar uretiyorlardir.

  1. Süpersiniz. Anlatımlarınız çok güzel. Çok çok yararlandığımı söyleyebilirim. Birde şifon türü kumaşları nasıl dikebiliriz anlatırsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler emeğinize…

    • Anlatımların isinize yaramasina çok memnun oldum. Şifon benim kişisel olarak çok fazla tercih ettigim kumaşlardan değil. Ama dikimi hakkında birşeyler öğrenirsem paylaşacağım. Boylece ben de yeni birsey ogrenmis olurim. Uğradığınız için çok teşekkür ederim.

  2. lastik geçirici olarak tepiz kullanır annem,çengelli iğne yani,çok beğendim bloğunuzu ,ne yapsam ne yapsam diye bakınırken ilaç gibi geldiniz,elleriniz dert görmesin:)

    • Yazıda bahsettiğim aleti keşfetmeden önce ben de hep çengelli iğne kullanıyordum. Fakat bu alet biraz daha pratik geldi bana. Lastik geçirme işlemi daha kısa sürede tamamlanıyor. Bir de ben çengelli iğne ile lastiği geçirmeye çalışırken genelde lastik iğneden çıkıyor ve hep yeni baştan başlamak zorunda kalıyorum :)

Zaman ayırıp yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.. Bıraktığınız tüm yorumları okuyorum ve elimden geldiğince hepsini cevaplamaya çalışıyorum. {I read every sıngle comment and try my best to reply them. Thank you so much for leavıng one!}

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s