Çift Katlı Biye (Kısaca)

Bugün Orbit Quilt için kullanacağım çift katlı biyeyi hazırladım. Daha önce tek katlı biyenin nasıl eklenebileceğinden bahsetmiştim. Çift katlı biye de bir iki küçük detay dışında tek katlı biyeye oldukça benziyor. Çift katlı biye tek katlıya göre daha dayanıklı olacağından bu tür kapitonelerde tercih ediliyor. Ama elbette tek katlı biye de kullanılabilir.

Çift katlı biyeyi hazırlamak için 2½” (6,25 cm) genişiliğinde şeritler kestim. Bu kapitone için kumaşın eninden (44″ / 110 cm) toplam 7 adet şerit kestim. Bu şeritleri birbirine tıpkı tek katlı biye yapım aşamalarında anlattığım gibi ekledim.

Kısaca:

DSC04660-1Şeritleri yüzleri birbirine dönük olacak şekilde fotoğrafta görüldüğü gibi üst üste yerleştirdim, iğneledim ve oluşan kareyi iki eşit üçgene bölecek şekilde işaretledim.

DSC04662-1Daha sonra işaretlediğim bu çizginin üzerinden diktim.

DSC04664-11/4″ dikiş payı kalacak şekilde fazla kumaşı kestim. Fazla ipleri genelde birbirine bağladıktan sonra kesiyorum.

DSC04669-1Dikiş payını açarak ütüledim.

DSC04671-1Ardından biyeyi tam ortadan ikiye katlayarak ütüledim ve en sonunda 1¼” genişliğinde uzun bir şerit elde ettim.

DSC04673-1 DSC04684-1Ve hazırladığım bu biyeyi kapitoneye ekledim. Bunun için kapitonenin kenarları ile biyenin açıkta kalan uçlarını eşitledim ve makinede diktim. Ben mini projelerde biye için dar, çoğunlukla 1/4″ dikiş payı kullanmayı seviyorum. Burada olduğu gibi daha büyük projeler için ise 3/8″ dikiş payı şimdilik tercih ettiğim genişlik.

DSC04690-1Biyenin baştan sona nasıl eklendiğini görmek için tek katlı biye ile ilgili yazdığım yazıya bakabilirisiniz. Bundan sonraki aşamalar her ikisi için de aynı.

Bu reklamlar hakkında

Zaman ayırıp yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.. Bıraktığınız tüm yorumları okuyorum ve elimden geldiğince hepsini cevaplamaya çalışıyorum. {I read every sıngle comment and try my best to reply them. Thank you so much for leavıng one!}

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s