Google Reader İçin Birkaç Alternatif

Geçen gün takip ettiğim blogları okumak için Google Reader’ı açtığımda ekranda Google’ın Reader’ı yakında kapatacağını belirten bir kutucuk belirdi. Takip ettiğim blogları kaybetmek istemediğimden ilk önce biraz telaşa kapıldım. Ama sonra biraz araştırınca Google Reader’a alternatif olabilecek birkaç tane RSS okuyucu bulabildim.

Bunlardan ilki The Old Reader. Google Reader’ın sistemini ben seviyordum. Bu okuyucunun görünümü de Google Reader’a oldukça benziyor bu  yüzden sanırım ilk tercihim olacak. Ve anlaşılan pek çok kişi tarafından da tercih edilmiş ki üyeliklerimi aktarmak istediğimde ekranda ilk önce çok yoğun olduklarını belirten bir mesaj belirdi. Daha sonra tekrar denediğimde bana 36 binlerde sıra verdiler. Bugün 13 binlere düşmüş :)

image001-a2d6b12d9ce39c7bc1

Bloglovin’ bir diğer seçenek. Bunun da oldukça sade bir arayüzü var. Google Reader ana sayfasında en sık ziyaret ettiğim blogların güncellemelerinin özetine yer veriyordu; Bloglovin’ (şu anda gördüğüm kadarıyla) böyle bir özelliğe sahip değil. Takip edilen bütün blogların güncellemelerini sırasıyla veriyor.

Follow on Bloglovin

Ayrıca daha önceden biraz denediğim Bloglines da bir alternatif olarak düşünülebilir. Bunun görünümü öncekilerden çok daha farklı. Bu sitede her blog/web sitesi için ana sayfanıza yeni bir kutucuk ekleniyor. Bu kutucukları istediğiniz gibi düzenleyebilir; en sık takip ettiğiniz blogların beslemelerini daha üstlere yerleştirebilirsiniz. Ya da ekranda aynı anda daha fazla yazıyı bir arada görebileceğinizden ilginizi çeken birşey olup olmadığına kısaca hemen  göz atabilirsiniz.

bloglines

Google Reader’daki tüm üyeliklerinizi bu yazdığım okuyucuların her birine içe aktarabilirsiniz. Yalnız The Old Reader için biraz sıra beklemeniz gerebilir. Ben bu yazdığım üç okuyucudan kullanmaya alıştığım için Google Reader’ı andırması sebebiyle sanırım ilk yazdığım The Old Reader’ı tercih edeceğim.

Ayrıca bloğumu hala e-mail ile takip etmeye devam edebilirsiniz. Ya da twitter kullanıyorsanız her yazı yayınlandığında twitter mesajı ile anında haberdar olabilirsiniz.

Not: Orbit için biyeyi eklemeye devam ediyorum..

IMG_0015-1

Bu reklamlar hakkında

Google Reader İçin Birkaç Alternatif” üzerine 3 yorum

Zaman ayırıp yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.. Bıraktığınız tüm yorumları okuyorum ve elimden geldiğince hepsini cevaplamaya çalışıyorum. {I read every sıngle comment and try my best to reply them. Thank you so much for leavıng one!}

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s