Zakka 2.0 2. Hafta: Breakfast, Lunch & Dinner Towels

IMG_0590-1Zakka 2.0‘da 2. haftanın projesi; Mutfak Havluları. Bu kez yapım aşamalarının bir kısmı özellikle de aplike aşaması için birkaç fotoğraf çekme şansım oldu.

Bu da yine elinizdeki küçük kumaş parçalarını değerlendirmek için çok güzel bir proje. Ben kitapta belirtildiği boyda çalıştım. Aplikelerin ebatlarını değiştirerek istediğiniz boyda çalışabilirsiniz.

Kitapta havlular için ince keten kumaş kullanılmış; benim elimde bej rengi pamuklu kumaş (akfil) vardı, onu kullandım. Boyutları 49,5 cm × 66 cm oldu.

IMG_0552-1

IMG_0553-1

IMG_0555-1Aplike harfler ve diğer desenler için kırtasiyede bulabildiğim en sivri uçlu makası aldım :) Bu eczanelerde kullanılan küpür makasıymış, ismini daha sonra öğrendim. Uçları %100 düz değil fakat işe yaradı.

IMG_0398-1Küçük detayları kesmek bu makas sayesinde daha kolay oldu.

IMG_0399-1Makinede görüş kolaylığı sağlaması sebebiyle aplike (açık parmak ayağı) ya da benim makinem için bilinen adıyla özel zigzag ayağını kullandım.

IMG_0413-1Ve, ben genelde aplike için daha farklı zigzag ayarı kullanıyor olsam da bu kez kitapta yazılanı denemek istedim. Zigzag genişliği için 1.0 ve uzunluğu için 2.5 mm.

IMG_0441-1

IMG_0417-1Burada bahsettiğim iğnelerin aplikelerin arkasındaki düğümler için de kullanılıp kullanılmayacağına dair bir soru gelmişti. Bu projede bunu da deneme fırsatım oldu. Fazla ipleri arka tarafa çekip, birbirine bir iki kez birbirine bağladıktan sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi birkaç zigzag dikişin altından geçirdim ve fazlalıkları kestim. İp ince olduğu için düğümlerde fazla belirgin olmuyor.

Bu işlem için benim kullandığım iğneleri (easy threading needles ya da kör iğnesi olarak da biliniyor) kullanmanıza gerek yok. Normal bir dikiş iğnesi ya da daha büyük delikli iğnelerden de kullanabilirsiniz. Ama ipler kısa ve iki tane olduğundan bu iğneler büyük kolaylık sağlıyor.

IMG_0425-1

IMG_0439-1

IMG_0573-41Diğer detaylar;

IMG_0560-1

IMG_0558-1

IMG_0563-1

IMG_0565-1Ben sutaşını yeni yeni sevmeye başladım :) Biraz alışmak için orjinalinde olduğu gibi ben kendiminkiler için de denemek istedim.

IMG_0570-1

IMG_0578-1

IMG_0581-1

IMG_0585-1Diğer Mutfak Havlularını görmek isterseniz: Breakfast, Lunch & Dinner Towels
Sew Along button

Bu reklamlar hakkında

Zakka 2.0 2. Hafta: Breakfast, Lunch & Dinner Towels” üzerine 5 yorum

 1. Belki çok bilinen ve basit bir soru soracağım ama emin olmak istedim. Şu beyaz kağıt kalıp sanırım yapışkanlı değil mi? yani ütü ile kumaşa aktarıyorum, sanra istediğimiz harfi ya da şekli kesip esas aplike yapılacak olan ana kumaşa bu şekil ya da harfleri yine ütü yardımıyla yapıştırıyor sonra da kenarlarından zig zag dikiyoruz..
  Biraz karışık anlattım galiba:))

  • Evet yapışkanlı. Çift taraflı tela olarak biliniyor. Benim kullandığımın bir yüzü kağıt diğer tarafı küçük baklava desenli yapışkan kısımdan oluşuyor.

   Kağıt olan yüzeye dilediğiniz deseni çizip kabaca kesiyorsunuz. Ardından kağıdı ayırmadan, baklavalı tarafı kumaşınızın tersine ütü yardımıyla yapıştırıyorsunuz ve şeklinizi, çizdiğiniz çizgilerin üzerinden kesiyorsunuz.

   Daha sonra kağıdı ayırarak elde ettiğiniz şekli arkaplan kumaşınızın üzerine yine ütü yardımıyla yapıştırıyorsunuz. İster düz dikiş ister zigzag ile tamamlayabilirsiniz.

   Uğradığınız için teşekkür ederim.

 2. Geri bildirim: Zakka Sew Along 2.0 3. Hafta / Lettered Tea Cozy + Teabag Pouch | Lace & Ribbon

 3. Eline sağlık, çok şeker gözüküyorlar, özellikle de biyelerin aplikelerle uyumu :)

  Biye demişken, biyelerle ilgili anlatımların için Allah razı olsun, benim için bilgilendirici oldu.

 4. ok güzel olmuş elinize sağlık.Tüm çalışmalarınız titizlikle yapılmış oluyor.Sabırlı ve mükemmelliyetçi bir kişiliğe sahipsiniz anlaşılan.Tebrik ederim.

Zaman ayırıp yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.. Bıraktığınız tüm yorumları okuyorum ve elimden geldiğince hepsini cevaplamaya çalışıyorum. {I read every sıngle comment and try my best to reply them. Thank you so much for leavıng one!}

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s